Lukáš Beran
Lukáš Beran

Vítejte na mém blogu! Pokud hledáte návody, rady nebo tipy k IT, jste tu správně. Najdete zde převážně články k produktům a technologiím společnosti Microsoft – operační systémy, servery, virtualizace, sítě, správa, ale i cloud. Občas přidám i nějaké jiné další zajímavosti.

Prosinec 2009
PoÚtStČtSoNe
  Kvě »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Rubriky


Nové disky v domácím serveru

Lukáš BeranLukáš Beran

Tak jsem do svého domácí serveru přidal další tři 1 TB disky. Disky jsou zapojeny v diskovém poli RAID 5, které vytváří ochranu pro výpadek jednoho disku. Tato ochrana je pro mě dostačující. V serveru jsou v tuto chvíli čtyři 1 TB pevné disky, 3 jsou v RAID 5 a jeden je samostatný se zálohou na externí 1 TB disk. Celková využitelná disková kapacita serveru je tedy 3 TB – jeden 1 TB disk je paritní pro RAID 5 a jeden externí 1TB disk je pro oddělené zálohy.

RAID 5 je softwarový RAID vytvořený pomocí aplikace mdadm. V případě poruchy jednoho z disků mi přijde upozornění na mail. Toto upozornění je součástí aplikace mdadm a využívá SMTP serveru vytvořeného pomocí aplikace sSMTP. Po výpadku jednoho z disků pole dojde k degradování diskového pole, všechna data jsou zachována a jsou dostupná, ale nejsou již chráněna. Proto je nutné co nejdříve disk vyměnit a dopočítat.

Server slouží jako domácí úložiště dat pro počítače doma v síti a také pro zálohy.
Pokud by měl někdo zájem o podrobnosti HW sestavy nebo softwaru na serveru, případně by chtěl poradit ohledně některých nastavení, ozvěte se mi.

Nadšenec do nových technologií se zájmem primárně o technologie a služby společnosti Microsoft. Občasný blogger a cestovatel.

Komentáře 0
Nejsou zde žádné komentáře.