Lukáš Beran
Lukáš Beran

Vítejte na mém blogu! Pokud hledáte návody, rady nebo tipy k IT, jste tu správně. Najdete zde převážně články k produktům a technologiím společnosti Microsoft – operační systémy, servery, virtualizace, sítě, správa, ale i cloud. Občas přidám i nějaké jiné další zajímavosti.

Květen 2010
PoÚtStČtSoNe
« Pro Čvn »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Rubriky


LAMP + jabber server

Lukáš BeranLukáš Beran

Vzhledem k tomu, že teď mám poměrně dost času, tak jsem si hrál se svým domácím serverem. Rozhodl jsem se, že v rámci samovzdělávání si zkusím vytvořit plnohodnotný webový server + jabber server. Tak jsem se do toho pustil…

Jako první jsem instaloval LAMP (Linux Apache + MySQL + PHP). To nebylo zase tak obtížné. Prostě jsem to nainstaloval z repozitáře. Byla potřeba nějaká prvotní konfigurace, což prošlo relativně také bez problémů. Následně jsem si nainstaloval pro snadnější správu phpMyAdmin a MySQL Administrator. Opět se to obešlo bez nějakých komplikací. Trochu nastavování a už to běželo a pěkně mezi sebou komunikovalo. Abych ověřil správnost instalace a konfigurace, nahrál jsem si na server phpBB, instalace bez problému, žádné chyby to neházelo, systém byl plně funkční. Takže dobrá práce 🙂

Další na řadu přišel jabber server. Na tom jsem dost výrazně spolupracoval s Rypim, za což mu děkuji 🙂 Jako server mám nainstalovaný ejabberd server, který mi i úspěšně komunikuje s mojí doménou druhého řádu a komunikuje i s cizími jabber servery, což je úspěch 🙂 Funguje i zabezpečené připojení pomocí TLS. Server nepadá, je stabilní a rychlý a nesetkal jsem se s žádným problémem. Má i jednoduchou webovou administraci, takže základní úpravy je možné dělat jednoduše přes web, kde je i základní statistika.

A mé další plány? Nainstalovat a zprovoznit mailový server, včetně ochrany proti spamu, antiviru, IMAP, POP, SMTP i v zabezpečené podobě a na jabber serveru zprovoznit transporty (MSN transport a ICQ transport).

Nadšenec do nových technologií se zájmem primárně o technologie a služby společnosti Microsoft. Občasný blogger a cestovatel.

Komentáře 0
Nejsou zde žádné komentáře.