Lukáš Beran
Lukáš Beran

Vítejte na mém blogu! Pokud hledáte návody, rady nebo tipy k IT, jste tu správně. Najdete zde převážně články k produktům a technologiím společnosti Microsoft – operační systémy, servery, virtualizace, sítě, správa, ale i cloud. Občas přidám i nějaké jiné další zajímavosti.

Prosinec 2011
PoÚtStČtSoNe
« Srp Úno »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Rubriky


iTunes Match v praxi na Windows

Lukáš BeranLukáš Beran

Po oficiálním spuštění iTunes Match v USA jsem si říkal, že je to super věc, kterou bych také ocenil. Jenže po zkušenostech jsem se obával, že než se to dostane k nám, budu pomalu v důchodu. Naštěstí jsem se iTunes Match pro ČR dožil živ a zdráv, a proto jsem se rozhodl podělit se s Vámi o pocity v praxi na Windows.

Služba byla oficiálně spuštěna v noci ze čtvrtku 15. 12. na pátek 16. 12., což pravděpodobně neustála infrastruktura Apple a celou Evropu postihl několikahodinový výpadek. Naštěstí jsem v tu dobu neměl čas se tím zabývat, takže jsem o nic nepřišel.

Večer doma jsem oprášil své Apple ID, stáhl jsem si poslední verzi iTunes z webu www.apple.com a pokusil se přihlásit. Vše proběhlo bez větších problémů. Doplnil jsem požadované údaje do svého účtu (důležité je číslo platební karty, které je nutné pro zaplacení poplatku) a zakoupil si službu iTunes Match za 24.99€. Pustil jsem se tedy do nahrávání své sbírky do iCloudu. První část proběhla relativně rychle. Necelých 5 000 skladeb se jen „matchovalo“ se skladbami v iTunes Store. Zbylých cca 1 300 skladeb už bylo nutné nakopírovat do iCloudu, což při mé rychlosti uploadu 3 Mbps trvalo několik hodin.

V sobotu jsem si dal pauzu a jen jsem zkoušel možnosti celého iTunes včetně iCloudu. Se skladbami v počítači se v tu chvíli ještě nic nedělo, zůstaly beze změny. Věděl jsem, že v neděli budu muset do kanceláře, kde je internet skutečně rychlý, a proto jsem si na tu dobu naplánoval smazání své hudební sbírky z počítače a opětovné stažení z iCloudu kvůli doplnění popisků, coverů, správných názvů a v drtivé většině případů i kvůli zvýšení kvality skladeb.

V neděli jsem se tedy pustil do stahování. Celé stažení cca 42 GB hudby trvalo pár hodin, servery Apple pumpují skutečně velice slušné rychlosti.

Výsledek je takový, že ve složce s hudbou je opravdu velký zmatek. Složky jsou tak nějak různě pojmenované, pro jednoho interpreta klidně několik různých složek. Výjimkou nejsou ani názvy složek pouze s číslem. Co se týče uspořádání v přehrávači iTunes, už je to výrazně lepší. Většina skladeb má skutečně perfektně vyplněné názvy, veškeré popisky i s coverem. Kvalita je slíbených 256 kbps ve formátu AAC. Bohužel některé písničky mají z neznámých důvodů nepřesné popisky nebo názvy. Někde chybí uzavřít závorku, jindy je zase celý název malými písmeny. Super věcí ale je, že je to trvalá záloha veškeré hudby. Navíc je to i prostředek pro synchronizaci mezi zařízeními. Stačí se připojit z podporovaného zařízení/aplikace a veškerou hudbu vidíte, můžete si ji streamovat přímo nebo rovnou stáhnout do zařízení. Osobně v tom vidím velké plus pro ušetření místa na disku. V případě SSD disků se stále malými kapacitami to může být velice vítaná věc – hudba nemusí být fyzicky v počítači, ale přes přehrávač iTunes ji mohu odkudkoliv spouštět bez omezení. V dnešní době rychlých internetových přípojek bez datových omezení je to naprosto bezproblémová věc a člověk ani nemusí vědět o tom, že se hudba nepřehrává přímo z pevného disku počítače.

Apple má za tuto službu u mě velké plus. Jako první nabídl skutečně velice kvalitní a výborně provázanou službu, která je dostupná všude po světě a přitom její cena není nijak přemrštěná. Jen by to chtělo více možností v nastavení pro třídění stažené hudby na disku a doladit některé nedokonalé popisky skladeb.

Nadšenec do nových technologií se zájmem primárně o technologie a služby společnosti Microsoft. Občasný blogger a cestovatel.

Komentáře 0
Nejsou zde žádné komentáře.