Lukáš Beran
Lukáš Beran

Vítejte na mém blogu! Pokud hledáte návody, rady nebo tipy k IT, jste tu správně. Najdete zde převážně články k produktům a technologiím společnosti Microsoft – operační systémy, servery, virtualizace, sítě, správa, ale i cloud. Občas přidám i nějaké jiné další zajímavosti.

Únor 2012
PoÚtStČtSoNe
« Pro Bře »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829 

Rubriky


Zkušenosti s MAC OS X

Lukáš BeranLukáš Beran

V práci jsem vyfasoval starší iMac ještě s MAC OS X 10.5 Leopard. Jelikož vlastníme upgrade licence na MAC OS X 10.6 Snow Leopard i na MAC OS X 10.7 Lion, ihned jsem se pustil do upgrade. V následujícím článku se podělím o zkušenosti s běžným používáním MAC OS X 10.7 Lion u člověka, který celý život používá Microsoft Windows.

První pocity byly celkem rozporuplné. Na systém jsem se těšil, ale při instalaci (a hlavně upgrade) jsem narážel na problémy, které jsem na Windows neznal. Například už instalace původního MAC OS X 10.5 Leopard trvá opravdu dlouho, instalace zabrala více jak hodinu čistého času, na což z Windows (hlavně Windows 7) nejsem zvyklý. Po instalaci nastal problém, jak systém upgradovat na MAX OS X 10.6 Snow Leopard. Licence sice katedra vlastní v dostatečném počtu, ale DVD pro upgrade se někde ztratilo už v době předchůdce mého předchůdce. A první problém je na světě, jelikož DVD se Snow Leopardem není možné ani nikde v ČR zakoupit a není možné ho ani nikde legálně stáhnout, což mě dost rozčarovalo, protože u Microsoftu jsem zvyklý, že si vše pohodlně stáhnu z Technetu (jako předplatitel), případně MSDNAA (jako student a Lab Installer). Musel jsem tedy oběhnout zaměstnance s MacBooky a zjišťovat, jestli někdo nemá DVD se Snow Leopardem. Naštěstí se povedlo a já mohl upgradovat.

Upgrade na MAC OS X 10.7 Lion už byl bez problému, jelikož Lion se standardně stahuje z App Store. Pak následovalo přizpůsobení systému k obrazu svému. Procházel jsem nastavení a upravoval podle svých představ. Co mě celkem zarazilo, jsou klávesové zkratky. U většiny mi to ani jako zkratka nepřijde nebo je kombinace tak náročná, že má člověk pocit, že si o toho vykloubí prsty. Například denně používané CTRL+C a CTRL+V je na MACu jako CMD+C a CMD+V. Kdo neví, kde je klávesa CMD, je na stejné místě, jako ALT u běžných klávesnic. Moc dobře se s tím nepracuje, hlavně CMD+C jsou tak blízko, že člověk musí kroutit ruku do nepřirozené polohy. Nebo zkratka pro refresh stránky na webu. Na Windows klasicky a jednoduše přes klávesu F5, na MACu pomocí kombinace CMD+R. Opět dost nešikovné a zkratku tak vůbec nepoužívám.

Čeština na Lion mě osobně dost zklamala, takže jsem hned zase zpátky přepnul na angličtinu. Dost věcí totiž zůstalo nepřeložených, někde je překlad dost obtížně pochopitelný. Angličtina to tedy jistí (což mě asi potvrdí většina uživatelů Lionu).

Výchozím prohlížečem na MACu je Safari. Původně jsem si myslel, že to bude v pohodě a jiný prohlížeč (Google Chrome) instalovat nebudu. V pohodě to nebylo a Google Chrome jsem nainstaloval. Jednak jsem na Chrome zvyklý, používám ho jako hlavní prohlížeč od jeho první verze, mám ho přizpůsobený, mám tam všechny záložky, motiv, nastavení, zapamatované údaje z formulářů a prostě vše, co se přes synchronizaci synchronizuje (takže vlastně úplně vše včetně historie). Ale také proto, že Safari má některé věci pro mě opět nepochopitelné. Například jsem zvyklý, že jednou kliknu myší do adresního řádku a tím označím celou adresu a mohu ji rychle začít přepisovat na jinou – v Safari musím kliknout třikrát, aby se mi adresa označila. Nebo jsem zvyklý na už dnes standard, že prohlížeč vyhledává přímo z adresní řádky – Safari ne, vyhledávat se musí přes zvláštní políčko vedle adresní řádky jako z doby IE6.

Abych ale systém jen nepomlouval, tak se mi na tom pracuje opravdu velice dobře. I když je iMac 5 let starý (verze 2007), ta je bleskově rychlý, nic se neseká, vše funguje perfektně a bez problémů. Třeba rychlost uspávání a probouzení je naprosto fascinující. Aplikace mají velice působivé efekty. Na klávesnici se mi velice dobře píše. Líbí se mi také dálkové ovládání, které k iMacu bylo a funguje výborně a hned jsem si na něj zvykl. Poštovní klient je velice kvalitní. Mám sice Outlook v rámci Office for MAC 2011, ale i přesto používám výchozího mailového klienta, s kterým jsem naprosto spokojený. I instalace osobního certifikátu pro podpis odeslaných emailů byla naprosto jednoduchá a rychlá (certifikát v rámci členství v CESNET).

Celkově vzato jsem s iMacem velice spokojený. Práce na něm je velice pohodlná a rychlá. Dokonce už svůj pracovní počítač vůbec nezapínám a v práci jsem pouze na iMacu. Jako svůj hlavní a jediný počítač bych ale asi Apple počítač nechtěl. Přece jen jsou věci, na které jsem zvyklý na Windows a na MAC OS X jsem nenašel adekvátní náhrady. Navíc Windows je i můj pracovní zájem a obor (Windows Servery a sítě s Windows stanicemi), takže se Windows stejně nevyhnu. Bez problému si ale Apple počítač (ať už stolní nebo přenosný) umím představit pro lidi, kteří nemají žádné specifické požadavky na systém nebo aplikace. Pro obyčejného člověka je to myslím naprosto výborný systém, na kterém většinu věcí vůbec nemusíte řešit a on prostě perfektně funguje. Pro náročného uživatele se specifickými požadavky to ale asi není vhodná volba, pokud nechce stále virtualizovat nebo přepínat systémy přes bootcamp.

Nadšenec do nových technologií se zájmem primárně o technologie a služby společnosti Microsoft. Občasný blogger a cestovatel.

Komentáře 0
Nejsou zde žádné komentáře.