Lukáš Beran
Lukáš Beran

Vítejte na mém blogu! Pokud hledáte návody, rady nebo tipy k IT, jste tu správně. Najdete zde převážně články k produktům a technologiím společnosti Microsoft – operační systémy, servery, virtualizace, sítě, správa, ale i cloud. Občas přidám i nějaké jiné další zajímavosti.

Březen 2012
PoÚtStČtSoNe
« Úno Kvě »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Rubriky


Nový SSD Intel 520

Lukáš BeranLukáš Beran

V dnešním článku sepíšu zkušenosti a malý test nového SSD Intel 520 180 GB, který jsem si koupil do svého notebooku HP ProBook 6450b. O SSD uvažuji již poměrně dlouhou dobu. Původně jsem měl v hledáčku Intel 320, který byl vhodný právě pro notebooky díky své nízké spotřebě. Původní cena ale byla dost vysoká a kapacita 120 GB nebyla pro mě úplně dostatečná, takže jsem ještě vyčkával.

Jako další mi do oka padl Crucial M4 v 256 GB verzi. Cena byla relativně přiměřená, ale u tohoto disku jsem měl zase obavy z podpory výrobce, navíc ani záruka nebyla nic extra. Proto jsem se nakonec rozhodl vyčkat na příchod nové generace od Intelu – Intel 520.

Když se disk objevil na trhu, měl jsem celkem jasno, že ho chci. 180 GB verze už pro mě byla dostačující i co se týče kapacity, takže jsem jen čekal na to, až se v českých eshopech více rozšíří a spadne jeho cena z původně přemrštěných 8 000 Kč s DPH.

Disk jsem objednal za cenu lehce přes 6 000 Kč s DPH i s pětiletou zárukou z Alfacompu. Jak disk přišel, první, co jsem udělal, byl test, jestli není dostupná aktualizace firmware. Nabootoval jsem tedy utilitu Intelu a zjistil jsem, že firmware disku je aktuální. Důležité je vědět, že je potřeba přepnout řadič do režimu IDE, jinak utilita disk nedetekuje. Následná instalace systému probíhala standardním způsobem bez problému. Jako první aplikaci jsem instaloval Intel SSD Toolbox, abych se přesvědčil, že je vše v pořádku.

Další problémy už nenastaly, žádné problémy s BSOD nepociťuji, systém přechází do spánku bez problému a stejně tak se i bez problému probouzí. Práce na notebooku je výrazně rychlejší než s plotnovým diskem (původní WD Scorpio Black 500GB), aplikace se spouští téměř okamžitě a veškeré reakce jsou bleskové. Nespornou výhodou je i naprostá tichost notebooku, jelikož 95% času notebook běží s vypnutým ventilátorem a jediným zvukem byl tedy šum a cvakání pevného disku, který po výměně za SSD není. A také odolnost proti otřesům, které plotnovým pevným diskům rozhodně nesvědčí.

Zatím jsem nezkoušel, jak se výměna disku projeví na výdrži notebooku na baterii, ale předpokládám, že by se výdrž měla lehce zvednout, jelikož spotřeba SSD je přibližně čtvrtinová oproti původnímu HDD.

Při prvotním seznámení s SSD jsem se inspiroval článkem Optimalizace Windows 7 pro SSD. Diskový řadič mám v režimu AHCI, jelikož využiji hlavně rychlosti při čtení velkého množství malých souborů. Dále je vhodné zkontrolovat, jestli je vypnutá automatická defragmentace ve Windows, což u mě nebylo. Vzhledem k tomu, že režim hibernace nepoužívám, úplně jsem ji zakázal, čímž jsem ušetřil 4 GiB místa na disku. Jako poslední jsem změnil nastavení stránkovacího souboru, kde je v základu nastavená automatická konfigurace a já jsem zvolil stránkovací soubor o pevné velikosti 2 GiB. Důležité věci zobrazí i Intel SSD Toolbox v části System Tuner.

 

Doporučené je také používat Intel SSD Optimizer alespoň jednou týdně pro dosažení lepší životnosti a výkonu disku. Jako poslední přikládám několik screenů výkonu disku z nástroje AS SSD. Screeny jsou pořízené na notebooku HP ProBook 6450b (WD777EA) a chipsetem Mobile Intel HM57 Express.

Nadšenec do nových technologií se zájmem primárně o technologie a služby společnosti Microsoft. Občasný blogger a cestovatel.

Komentáře 0
Nejsou zde žádné komentáře.