Lukáš Beran
Lukáš Beran

Vítejte na mém blogu! Pokud hledáte návody, rady nebo tipy k IT, jste tu správně. Najdete zde převážně články k produktům a technologiím společnosti Microsoft – operační systémy, servery, virtualizace, sítě, správa, ale i cloud. Občas přidám i nějaké jiné další zajímavosti.

Únor 2013
PoÚtStČtSoNe
« Zář Čvc »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728 

Rubriky


Nokia Lumia 920 s Windows Phone 8

Lukáš BeranLukáš Beran

Dlouhou dobu jsem se těšil na nový mobilní telefon, který měl být nástupcem mého Samsung Galaxy S, se kterým jsem byl krajně nespokojený. Původně na jaře roku 2012 má volba padla na Samsung Galaxy S III (chvíli jsem uvažoval i o HTC One X, když představení Galaxy S III se oddalovalo), ale nakonec jsem se rozhodl počkat na nové telefony s Windows Phone 8 a rozhodně jsem udělal dobře.

V době, kdy jsem se rozhodl pro telefon s Windows Phone 8, již bylo jasné, že volba padne na novou vlajkovou loď Lumií. V té době ještě nebyl známý název ani technické specifikace telefonu, takže jsem netrpělivě čekal na září, kdy měly být nové telefony představeny.

V září přišlo zklamání kvůli termínu začátku prodeje telefonů, který byl i v USA zpožděný oproti konkurenčním HTC s Windows Phone. Druhé zklamání přišlo, když i s postupem času stále nebylo jasné, kdy se Lumie začnou prodávat v ČR. Původní zprávy hovořily o začátku prosince, což byl pro mě stále přijatelný termín. S postupem času se ale termín stále oddaloval a bylo zřejmé, že do konce roku zde nové Lumie nebudou. Na přelomu roku se objevovaly informace, že Lumie budou na konci ledna. Stále jsem tedy čekal, telefon z ciziny jsem nechtěl. Když se ale na konci ledna objevila informace, že telefony budou na přelomu března a dubna, tedy cca půl roku po začátku prodeje jinde ve světě, došla mi trpělivost a telefon jsem objednal z ciziny.

Nyní po více než dvou týdnech s telefonem mohu říct, že je to nejlepší telefon, jaký jsem kdy měl v ruce a že koupě rozhodně nelituji. Například při srovnání s Androidem 4 mi Windows Phone 8 přijde jako výrazně modernější a pokročilejší systém. Telefon je bleskově rychlý, nikdy se nezasekává, nikdy se na nic nečeká. Od prvního spuštění nebyl potřeba žádný restart a nedošlo k žádnému zamrznutí. Při srovnání s kamarádovým Samsung Galaxy S II, který má stejné množství RAM a téměř stejný dvoujádrový CPU, je Lumia výrazně svižnější. Z mé strany je rozhodnutí zcela jednoznačné – Android již nikdy víc.

Oceňuji výborné provázání se službami Microsoftu, které využívám – e-mail (Outlook.com a Office 365), kalendář, úkoly, kontakty, SkyDrive. Vše funguje naprosto perfektně bez nutnosti jakýchkoliv nastavení, stačí jen zadat jméno a heslo. Skvělý je foťák a kamera, hodí se 32 GB interního úložiště. Jednodílná konstrukce telefonu je pevná, nikde nic nevrže, nehýbe se.

Perfektní je správa kontaktů. Všechny kontakty z propojených sítí jsou v jednom centru Lidé, kde jsou shromažďovány veškeré informace ze všech přidaných účtů (Outlook.com, Exchange, Office 365, Hotmail, Google, Twitter, LinkedIn, Sina Weibo) včetně fotek a kompletních informací. Kontakty jedné osoby z různých sítí se samozřejmě spojují (automaticky velice přesně), takže u jednoho kontaktu vidím například telefonní číslo, e-mailovou adresu staženou ve všech dostupných míst, bydliště, adresu webových stránek, název firmy, narozeniny a další informace. Součástí kontaktu je samozřejmě i rychlá možnost kontaktu s danou osobou, takže například odeslání e-mailu, vytočení telefonního čísla, poslání zprávy na Facebook nebo Messenger a další. Na dalších záložkách kontaktu jsou pak novinky kontaktu stahované ze všech dostupných sítí, všechny fotky kontaktu opět stažené ze všech dostupných sítí a kompletní historie komunikace s kontaktem. Vše se samozřejmě synchronizuje s kontakty v Microsoft účtu, takže se nemůže stát, že bych o některé kontakty přišel nebo je neměl rychle dostupné i přes web. Centrum Lidé je výborným centrem poskytujícím veškeré dostupné informace o jednotlivých kontaktech.

Další výbornou věcí jsou zprávy, které opět integrují veškeré dostupné služby pro komunikaci mezi uživateli. Ve zprávách tedy nejsou jen klasické SMS a MMS zprávy, ale i všechny zprávy z Facebooku, Messengeru a s finální verzí Skype budou i zprávy Skype. V nastavení zpráv je možné určit, které služby integrovat do zpráv a také je možnost nastavit si svůj status pro tyto služby. Pokud si tedy nastavím propojení s Facebookem a některý uživatel mi na Facebooku pošle zprávu, zobrazí se mi přímo ve zprávách a já na ni mohu rychle a jednoduše reagovat. Přitom na první pohled není vidět rozdíl mezi běžnými SMS a zprávami z online sítí, vše se tváří stejně, pouze je u zprávy zmínka, že je například z Facebooku.

A v neposlední řadě bych zmínil ještě e-mailové klienty a Office. Osobní i pracovní e-mail je pro mě důležitý a na Android mi chyběl opravdu kvalitní klient. Na Windows Phone je perfektní klient součástí přímo operačního systému. Má velice dobrou práci s přílohami, je bleskově rychlý a celkově je to nejlepší mobilní e-mailový klient, se kterým jsem se setkal. Stejně tak Office jsou výborné a na Android jsem nenašel žádnou aplikaci, která by se integrovaným Office ve Windows Phone 8 alespoň blížila.

K telefonu jsem si dokoupil bezdrátovou nabíjecí podložku, což je dost návyková věc. Kdykoliv jsem u stolu, telefon jen položím na nabíjecí placku a on se začne nabíjet. Díky tomu mám stále nabitou baterii a nemůže se mi stát, že bych měl problém s výdrží, která je mimochodem na tento typ telefonu velice nadprůměrná. A v neposlední řadě tím šetřím jak samotnou baterii, které takové zacházení vyhovuje, ale také tím šetřím mikro USB konektor.

Nadšenec do nových technologií se zájmem primárně o technologie a služby společnosti Microsoft. Občasný blogger a cestovatel.

Komentáře 0
Nejsou zde žádné komentáře.