Lukáš Beran
Lukáš Beran

Vítejte na mém blogu! Pokud hledáte návody, tipy a triky ze světa IT, jste tu správně. Najdete zde primárně články k produktům a službám Microsoftu, jako například operační systémy, servery, virtualizace, sítě, správa, ale také cloud. Občas přidám i nějaké další zajímavé články.

Červenec 2013
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Rubriky


Jak vytvořit UEFI bootovatelný flash disk

Lukáš BeranLukáš Beran

Nové počítače jsou dodávány výhradně s UEFI. V následujícím článku popíši postup, jak vytvořit UEFI bootovatelný flash disk pro instalaci operačního systému. Popisovaný postup platí pro Windows 7 i Windows 8.

Pro instalaci budete potřebovat alespoň 4 GB flash disk a 64bit instalační obraz nebo DVD Windows 7 nebo Windows 8.

 1. Připojte USB flash disk k počítači, na kterém budete disk připravovat.
 2. Otevřete okno příkazové řádky s elevovanými právy (Run as administrator na cmd.exe).
 3. Do příkazového řádku vepište následující příkazy (# nahraďte číslem disku):
 4. Zavřete okno příkazové řádky.
 5. Otevřete obraz disku. Ve Windows 8 stačí dvojklikem disk připojit a otevřít, ve Windows 7 použijte například 7-Zip pro rozbalení.
 6. Vyberte všechny soubory na disku (CTRL+A), klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Send to – Removable Disk.
 7. Zkopírujte složku efi\microsoft\boot do umístění efi. Ve složce efi tedy bude nyní složka microsoft a boot.
 8. Na instalačním obrazu jděte do složky sources a pomocí 7-Zip zkopírujte soubor sources\install.wim\1\Windows\Boot\EFI\bootmgfw.efi do umístění efi\boot na instalačním USB disku. Soubor přejmenujte na bootx64.efi. Tento krok není v případě vytváření UEFI instalačního flash disku s Windows 8 nutný.

[adinserter block=“5″]UEFI instalační flash disk je tím připraven.

Mým primárním zaměřením je bezpečnost identit, zařízení a dat v cloudu pomocí služeb, technologií a nástrojů společnosti Microsoft.

Komentáře 9
 • krajiccz
  Publikováno on

  krajiccz krajiccz

  Ahoj, zkoušel jsem vytvořit ten boot flash disk podle návodu nahoře (pro čistou ins. W7 na SSD). Dostal jsem se v pohodě k bodu 8, kde jsem naprosto ztroskotal. Absolutně nevím, jak otevřít ten adresář: sources\install.wim\1\Windows\Boot\EFI\bootmgfw.efi. 7zip can not open file. Dalo by se to popsat jako pro úplnýho analfabeta? Prosím, pomoz. Snažím se nainstalovat ten W7 už třetí den. Díky krajiccz


 • krajiccz
  Publikováno on

  krajiccz krajiccz

  Já mám portable 16.02. Teď mi na Živě.cz někdo hodil odkaz ke stažení přímo toho souboru, tak to jdu zkusit. A děkuju za odpověď.


 • krajiccz
  Publikováno on

  krajiccz krajiccz

  Takže s uefi jsem se dostal až k restartu po instalaci wind 7, a pak mi to zase vyhodilo chybu. Jsem v koncích. Už opravdu nevím, co vyzkoušet.


  • Lukáš Beran
   Publikováno on

   Lukáš Beran Lukáš Beran

   Jakou chybu? Používáš 64bit instalaci? Je to včetně SP1? Je to oficiální image pro instalaci nebo je to stažené někde bůhví odkud?


 • krajiccz
  Publikováno on

  krajiccz krajiccz

  Nejdřív se mi hned po načtení windows pásku ve spodním okraji obrazovky objevila hláška:
  http://www.imagehosting.cz/?v=dsc006kck.jpg
  Tak jsem zkusil tu „UEFI“ instalaci, po nainstalování a restartu chyba stejného znění, ale s ID 0xc0000089 nebo 98, už nevím, to už jsem si nevyfotil. Od tří hodin se v tom babrám a už mám v hlavě chcíplýho slimáka.
  Co se týče W7, nebudu takový pokrytec, abych tvrdil, že je to legal, i když už nevím kde jsem ho vzal. Možná ho mám k nějaký mašině, za ty roky jsem vystřídal asi 5 různých přístrojů. Mám ten Windho už asi 10 let. Instaloval jsem ho asi 4× a vždycky v poho. Až doteď.


 • krajiccz
  Publikováno on

  krajiccz krajiccz

  Tak teď jsem koupil nový Windows 7 Professional OEM, udělám si booflešku v tom microsofťáckým prográmku a zkusím to touto cestou. Jestli se ani toto nebude mýmu notebooku zamlouvat, tak si půjdu koupit kuličkový počítadlo.


  • Lukáš Beran
   Publikováno on

   Lukáš Beran Lukáš Beran

   To je myslím dobrý nápad. Jen jsi možná měl koupit Windows 10 🙂 Z mého pohledu je to výrazně lepší a modernější systém. A plně připravený jak na UEFI, tak i na další záležitosti jako Secure Boot, TPM apod.
   Co se týče Windows 7, pokud to není oficiální instalace, téměř jistě jsou tam dělané nějaké změny (kvůli aktivaci a ověření pravosti) a u těchto změn nikdy nevíš, jaký vedlejší efekt mohou mít.
   Dej vědět, jak jsi dopadl.