Lukáš Beran
Lukáš Beran

Vítejte na mém blogu! Pokud hledáte návody, tipy a triky ze světa IT, jste tu správně. Najdete zde primárně články k produktům a službám Microsoftu, jako například operační systémy, servery, virtualizace, sítě, správa, ale také cloud. Občas přidám i nějaké další zajímavé články.

Září 2014
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Rubriky


Měření přenosu dat pomocí MRTG

Lukáš BeranLukáš Beran

U serverů a aktivních síťových prvků je často požadavek měřit a nějak graficky zpracovávat přenos dat. V dnešním článku ukáži základní návod pro zprovoznění nástroje MRTG na Windows Server 2012 R2.

Požadavky

Pro měření je tedy potřeba stáhnout a rozbalit nástroj MRTG z adresy http://oss.oetiker.ch/mrtg/download.en.html.

Pro spuštění je potřeba nainstalovaný Perl, doporučeným je ActivePerl. Perl musí být také v cestě PATH, což je výchozí nastavení při instalaci Perlu. Jak změnit ručně cestu PATH jsem popisoval ve starším článku. Pokud si chcete ověřit, že vše funguje správně, otevřete si příkazový řádek a změňte umístění na c:\mrtg-2.17.4\bin (nebo podle umístění rozbaleného MRTG) a zadejte příkaz

Dále bude potřeba IP adresa nebo hostname zařízení, které chceme měřit, a read-only SNMP community string.

Spuštěná služba SNMP Service. Tato služba je na Windows Server 2012 R2 součástí vlastností (features) SNMP, takže je potřeba nejprve nainstalovat SNMP přes Add roles and features. Ve službách si danou službu rozklikneme na záložce Security přidáme Community name s právy Read-only a danou službu restartujeme.

Konfigurace MRTG

Konfigurace probíhá z umístění rozbaleného MRTG, v mém případě c:\mrtg-2.17.4\bin.

Nejdříve potřebujeme vygenerovat konfigurační soubor, k tomu poslouží následující příkaz:

Tím jsme vytvořili konfigurační soubor. Pokud se objeví chyba, pravděpodobně neběží služba SNMP na daném zařízení nebo není zařízení dostupné.

Nyní si otevřeme vygenerovaný konfigurační soubor mrtg.cfg, kde vidíme všechna rozhraní daného zařízení. Zde je dobré odmazat ta rozhraní, která nechceme monitorovat, aby se nám k tomu nezačaly generovat grafy a další soubory.

Nyní vygenerujeme samotné HTML a další soubory pomocí příkazu perl mrtg mrtg.cfg. Je normální, že se objeví chyba. Je potřeba to přegenerovat ještě dvakrát, poté už by se chyba neměla objevit. Tím je konfigurace hotová. Při každém vyvolání uvedeného příkazu se přegenerovávají grafy.

Spuštění MRTG jako služby

Pro spuštění MRTG jako služby jsou potřeba dva dodatečné soubory. Prvním je SrvAny.exe (Applications as Services Utility) a INSTSRV.exe (Service Installer) přímo do Microsoftu jako součást Resource Kitu. Oba uvedené soubory si zkopírujte do adresáře bin v rozbaleném MRTG adresáři.

Nyní je potřeba vytvořit soubor mrtg.reg, jehož obsahem bude následující:

Nyní vytvoříme z příkazové řádky novou službu pomocí příkazu instsrv MRTG c:\mrtg-2.17.4\bin\srvany.exe a App* záznamy pro službu pomocí příkazu regedit /s mrtg.reg.

Jako poslední přidáme do MRTG konfiguračního souboru mrtg.cfg řádek RunAsDaemon: yes. Nyní můžeme službu MRTG spustit. Reporty se generují každých pět minut.

Mým primárním zaměřením je bezpečnost identit, zařízení a dat v cloudu pomocí služeb, technologií a nástrojů společnosti Microsoft.

Komentáře 0
Nejsou zde žádné komentáře.