Lukáš Beran
Lukáš Beran

Vítejte na mém blogu! Pokud hledáte návody, tipy a triky ze světa IT, jste tu správně. Najdete zde primárně články k produktům a službám Microsoftu, jako například operační systémy, servery, virtualizace, sítě, správa, ale také cloud. Občas přidám i nějaké další zajímavé články.

Duben 2015
PoÚtStČtSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 

Rubriky


Zkušenosti a recenze Microsoft Band

Lukáš BeranLukáš Beran

Koupi Microsoft Band jsem plánoval od doby, kdy ho na podzim roku 2014 Microsoft představil. Z mého pohledu se jedná o nejlepší zařízení svého druhu na trhu, protože má veškeré důležité senzory (GPS, tep, krokoměr) a přitom velmi lákavou cenu. A samozřejmě perfektní napojení na Windows Phone.

Nákup a přeprava

Band jsem objednával z Velké Británie hned jak se otevřeli předobjednávky. Uvažoval jsem i o objednání z USA, ale nechtěl jsem riskovat doplatek CLA a DPH, což by se velmi výrazně prodražilo. V souvislosti s objednávkou a dodáním se sluší ještě dodat, že potvrzení o odeslání Bandu mi přišlo v úterý 14. 4. 2015 dopoledne (10:29). V 19:47 UPS přijalo balíček. V 21:10 balíček opustil sklad a dále balíček cestoval přes Castle Donnington (21:42), Kolín nad Rýnem (1:06), Vídeň (5:27), Brno (8:30) a v 12:25 15. 4. 2015 mi byl doručen. Dodání do druhého dne při posílání z Velké Británie, navíc zdarma dostupnou metodou přepravy, je úctyhodný výsledek.

První seznámení

Ve středu odpoledne jsem si tedy začal hrát s Microsoft Band. Vzhledem k tomu, že používám kvůli Cortaně telefon v angličtině (US) a s regionem nastaveným na United States, neměl jsem problém s dostupností aplikace Microsoft Health ve Store. Aplikace totiž není v ČR dostupná a je potřeba změnit region na US nebo UK.

Po rozbalení jsem byl mírně zaskočen hmotností MS Band, kterou jsem očekával nižší. Nemám ale zkušenosti s jinými chytrými náramky, takže možná je to standard a můj šok plynul jen z neznalosti. Band jsem připojil dodávaným kabelem k počítači, on zavibroval a spustil se. Prošel jsem prvotní konfiguraci a Band spároval s mobilním telefonem (Lumia 930).

Když jsem si připnul náramek na ruku, byl jsem opět mírně překvapen nekomfortem. Kvůli tomu, že baterie není pod displejem, ale dvě baterie se nachází na každé části náramku Band, je náramek poměrně tuhý. Ještě dříve jsem ale četl recenze na internetu, ve kterých si uživatelé stěžovali na podobné prvotní nepříjemnosti, ale po několika dnech se s Band sžili a už s tím problémy neměli. To stejné se stalo i u mne. Již druhý den jsem Band na zápěstí vůbec nevnímal, bez problému jsem s ním i spal.

Výdrž baterie

Co mne naopak velmi mile překvapilo, je výdrž baterie. Podle výrobcem udávané výdrže i podle komentáře při představení jsem měl obavu, aby při aktivnějším využití (běh, kolo) Band vydržel celý den + noc nabitý. Realita ale ukázala, že to zvládne naprosto s přehledem.

Band jsem odpojil v 21:00 z nabíječky, kdy stav ukazoval 84 % nabití baterie. Poté následovala sledování spánkové aktivity 9 hodin, za kterou úroveň klesla pouze o 4 % na 80 %. Po celý den jsem měl Band na ruce, sledoval mi běžnou denní aktivitu v práci, zadal jsem přes něj jeden úkol do Cortany, upozornil mě na několik nových e-mailů, SMS a volání. Odpoledne následovalo 15 minutové cvičení (Exercise) a následně 25 minut běh (Run) se zapnutou GPS. Když jsem dával Band opět kolem 21:00 na nabíječku, stav baterie ukazoval 50 %.

Tento výsledek velmi předčil mé původní očekávání a obavy se naštěstí ani zdaleka nenaplnily. Je tedy zřejmé, že Band zvládne dva dny naprosto bez problému a při každodenním nabíjení při sprchování není potřeba stav baterie řešit. Jen pro zajímavost, 30 minut sledování jízdy na kole s GPS spotřebuje 9 % baterie, teoreticky je tedy možné sledovat 5,5 hodiny jízdy na kole včetně aktivované GPS.

Aplikace

V telefonu pro správu Bandu používám oficiální aplikaci Microsoft Health. Tato aplikace provádí pravidelnou synchronizaci dat do cloudu Health, zobrazuje základní statistiky a umožňuje Band nastavit a aktualizovat jeho firmware.

 

Dále mám nainstalovanou aplikaci Band Sensor Monitor, která umožňuje sledovat v reálném čase všechny senzory Bandu včetně historie.

A poslední aplikací, kterou kvůli Bandu mám nainstalovanou, je Pimp my Band. Díky ní si mohu upravit například pozadí domovské obrazovky Bandu, nastavit barvu tématu nebo změnit jazyk a lokaci Bandu.

 

Webová služba Microsoft Health

Jako zdroj informací o svých „výkonech“ používám převážně službu Microsoft Health. Zde jsou dostupné všechny informace včetně grafů. Na domovské stránce je rychlý přehled po jednotlivých dnech. Dále je možné se přepínat mezi nejlepší výsledky, kroky, kalorie, spánek, běh, kolo, cvičení a vedené cvičení.

Závěr

V Microsoft Band vidím obrovský potenciál. Zatím ani zdaleka nejsou využity všechny jeho možnosti, mnoho senzorů nezpracovává všechna data, která jsou dostupná, a aplikace s těmito daty pak vůbec nepracují. Právě senzory jsou tím hlavním, co Band vyzdvihuje nad ostatní konkurenční výrobky. Srdeční tep, tříosý akcelerometr, gyroskop, GPS, světelný senzor, teplota pokožky, UV senzor, kapacitní senzor, galvanický odpor pokožky. To jsou všechno senzory, které Band má, ale většinou nemají zatím smysluplné využití v aplikacích a službách, což se ale snad postupně změní. Navíc s velmi agresivně nastavenou cenou $199 a oficiálními aplikacemi pro všechny nejrozšířenější mobilní platformy (Windows Phone, Android, iOS) je Microsoft Band dle mého nejlepší koupě na trhu.

Velmi rychle jsem si také zvykl na notifikace přímo na dotykovém displeji Microsoft Band. Když mi přijde SMS nebo e-mail, ihned vidím od koho i s náhledem zprávy. Když mi někdo volá, hned vidím na displeji jméno (nebo číslo) volajícího. To se mi již několikrát osvědčilo v případě, že jsem měl telefon v jiné místnosti a zvonění jsem neslyšel, ale díky Bandu na ruce jsem hned viděl, že mi někdo volá a stihl jsem telefon „doběhnout“.

Výborná je i integrace Cortany, kterou mohu ovládat přímo z Microsoft Band. Mohu si například nastavit rychlou upomínku nebo událost do kalendáře, což využívám prakticky denně, a nemusím při tom lovit telefon z kapsy.

Drobné výtky mám jen k ergonomii, která by mohla být lepší (měkký poddajný řemínek) a vodotěsnost, minimálně pro koupání, ideálně i pro plavání. Jinak nemám co vytknout. Z mého pohledu tedy investice vůbec nelituji a rozhodně bych nákup doporučil každému, kdo o nějakém chytrém náramku uvažuje. Microsoft Band je možné oficiálně koupit z britského Microsoft Store, kde lze zadat adresu doručení v České republice. Doprava je zcela zdarma a dle osobní zkušenosti velmi rychlá.

Mým primárním zaměřením je bezpečnost identit, zařízení a dat v cloudu pomocí služeb, technologií a nástrojů společnosti Microsoft.

Komentáře 0
Nejsou zde žádné komentáře.