Lukáš Beran
Lukáš Beran

Vítejte na mém blogu! Pokud hledáte návody, tipy a triky ze světa IT, jste tu správně. Najdete zde primárně články k produktům a službám Microsoftu, jako například operační systémy, servery, virtualizace, sítě, správa, ale také cloud. Občas přidám i nějaké další zajímavé články.

Červenec 2015
PoÚtStČtSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Rubriky


Aktivace Windows 10 a přenos licence, FAQ

Lukáš BeranLukáš Beran

S vydáním Windows 10 se množí dotazy, jak je to s aktivací systému, možností čisté instalace, přenositelností licence a podobně. Pojďme se na to podívat.

Jak probíhá aktualizace na Windows 10?

Aktualizace se zobrazí jako ostatní aktualizace ve Windows Update, pokud jste si rezervovali přechod zdarma. Doba aktualizačního procesu je závislá na rychlosti připojení k internetu, rychlosti počítače a velikosti původní instalace Windows.

Jsou dostupné ISO obrazy Windows 10?

Ano, ISO obrazy Windows 10 ve všech edicích, jazykových i bitových verzí jsou dostupné všem ke stažení. Ke stažení slouží nástroj Windows 10 Download Tool, který zároveň umožňuje i vytvoření instalačních médií (DVD nebo flash disk).

Co se stane po upgrade? Budu mít všechny soubory a aplikace dostupné?

Ano, po upgrade zůstávají všechny soubory a aplikace dostupné, pokud na začátku instalačního procesu nebyla vybrána jiná možnost. Je však vhodné si ověřit, jestli nejsou dostupné aktualizace aplikací, které by mohly řešit případné problémy s kompatibilitou. Obzvláště to platí pro ovladače.

Na koho se vztahuje nabídka upgrade zdarma?

Nabídka je pro koncové uživatele Windows 7 a Windows 8.1, kteří vlastní licenci operačního systému. Nevztahuje se na majitele starších verzí Windows (Vista, XP apod.) a nevztahuje se na firemní uživatele s multilicencí. Nabídka se taktéž nevztahuje na uživatele nelegálních licencí systému Windows.

Jakou edici systému budu mít po upgrade?

Windows 10 jsou pro běžné uživatele dostupné ve dvou edicích – Home a Pro. Pokud vlastníte domácí edici Windows 7 Home Premium, Starter nebo Home Basic nebo Windows 8.1, budete mít edici Windows 10 Home. Pokud vlastníte Windows 7 Professional nebo Ultimate nebo Windows 8.1 Pro, budete mít Windows 10 Pro. Kompletní porovnání edic je na webu Microsoftu.

Jaký je typ licence po upgrade?

Upgrade zachovává typ licence. Pokud tedy původní licence byla nepřenosná typu OEM, bude i nová licence Windows 10 nepřenosná typu OEM.

Když si koupím nový počítač, mohu použít licenci Windows 10 zdarma i na něj?

Pokud si koupíte nový počítač bez licence Windows, nemáte nárok na Windows 10 zdarma, pokud nevlastníte původní licenci, která umožňuje přenos na nový počítač (typicky krabicová verze Windows). Licence, které jsou vázané na počítač (typicky OEM), jsou nepřenosné. Upgrade zdarma na Windows 10 se tedy opět váže k tomu počítači, ke kterému se vázala původní licence Windows 7 nebo Windows 8.1, a tato licence není přenosná na jiný počítač. Licence se nijak neváže na účet (Microsoft account/Microsoft ID), váže se pouze na počítač. Na nový počítač tedy potřebujete novou licenci.

Další často kladené otázky jsou dostupné na webu Microsoft nebo v angličtině na fóru answers.

Mým primárním zaměřením je bezpečnost identit, zařízení a dat v cloudu pomocí služeb, technologií a nástrojů společnosti Microsoft.

Komentáře 0
Nejsou zde žádné komentáře.