Lukáš Beran
Lukáš Beran

Vítejte na mém blogu! Pokud hledáte návody, tipy a triky ze světa IT, jste tu správně. Najdete zde primárně články k produktům a službám Microsoftu, jako například operační systémy, servery, virtualizace, sítě, správa, ale také cloud. Občas přidám i nějaké další zajímavé články.

Červenec 2015
PoÚtStČtSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Rubriky


Jak aktualizovat na Windows 10

Lukáš BeranLukáš Beran

Finální verze Windows 10 je již dostupná pro všechny uživatele. Aktualizace je ale vydávána po vlnách, takže se na některé ještě nemuselo dostat a někteří mají s aktualizací problémy.

Pokud jste si na svých Windows 7 nebo Windows 8.1 počítačích rezervovali aktualizaci na Windows 10, možná stále nemáte aktualizaci dostupnou. Je to tím, že Microsoft z několika důvodů uvolňuje aktualizaci po vlnách. Na některé uživatele se dostalo s aktualizací hned první den, na některé se dostane až po několika dnech až týdnech. Někteří uživatelé mají s aktualizací problémy a zobrazují se jim různé chyby. Microsoft však připravil výborný nástroj Windows 10 Download Tool, který umožňuje provést upgrade počítače přímo, tedy bez čekání na zobrazení aktualizace ve Windows Update, a dále umí přímo vytvořit instalační médium (DVD nebo flash disk) a také stáhnout ISO.

Důležité je upozornit, že první upgrade na Windows 10 musí být skutečně upgrade. Nemůže se jednat o čistou instalaci systému, jelikož je potřeba přenést licenci z původních Windows. Pokud byste udělali hned čistou instalaci, dostanete se k neaktivovaným Windows 10 a nebudete mít možnost je aktivovat. Proto tedy v prvním kroku zvolte aktualizaci tohoto počítače. Poté se bude stahovat instalační obraz, ověřovat správnost stažení, následně se bude vytvářet instalační médium, ověřovat instalační médium, kontrolovat a stahovat aktualizace a pak již přijde volba, jak instalovat systém. Zde opět není možné zvolit čistou instalaci, protože by se nepřenesla aktivace Windows. Po spuštění aktualizace se počítač bude několikrát restartovat a po několika desítkách minut (v závislosti na rychlosti počítače a množství dat) bude aktualizace hotová. Windows 10 by měly být aktivované ve stejné edici, jako byla předchozí instalace Windows. V tuto chvíli je již možné udělat čistou instalaci Windows 10.

Pokud chcete dělat čistou instalaci, nejlépe je vytvořit si instalační flash disk pomocí výše uvedeného nástroje, ze kterého poté nabootovat. Důležité je při výběru zvolit správnou edici systému podle původní licence. Doporučuji při instalaci odstranit všechny diskové oddíly. V poslední části instalačního procesu je uživatel vyzván k zadání aktivačního klíče. Zadání klíče vynecháme (odkaz dole na stránce) a pokračujeme v konfiguraci. Po přihlášení bychom měli vidět aktivované Windows 10.

Mým primárním zaměřením je bezpečnost identit, zařízení a dat v cloudu pomocí služeb, technologií a nástrojů společnosti Microsoft.

Komentáře 0
Nejsou zde žádné komentáře.