Lukáš Beran
Lukáš Beran

Vítejte na mém blogu! Pokud hledáte návody, tipy a triky ze světa IT, jste tu správně. Najdete zde primárně články k produktům a službám Microsoftu, jako například operační systémy, servery, virtualizace, sítě, správa, ale také cloud. Občas přidám i nějaké další zajímavé články.

Listopad 2015
PoÚtStČtSoNe
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 

Rubriky


Listopadová aktualizace Windows 10 a možnosti upgrade

Lukáš BeranLukáš Beran

12. listopadu vyšla aktualizace Windows 10 označovaná jako Fall Update nebo November Update. Oficiální označení je 1511 (rok 2015, měsíc 11) a build má číslo 10586. Tato aktualizace je současně i verzí, která vyšla pro Xbox One a je v plánu i pro Windows 10 pro mobilní telefony.

Aktualizace přináší několik více či méně významných novinek a samozřejmě opravy problémů a chyb.

Novinky ve Windows 10 November Update

Dále je zde samozřejmě mnoho dalších vylepšení a úprav, ať už viditelných na popředí nebo na pozadí systému.

Rozdíly mezi upgrade přes Windows Update a s pomocí instalačních obrazů

Listopadová aktualizace Windows 10 se šíří jako obvykle přes Windows Update. Původně se spekulovalo, že by se mělo jednat pouze o kumulativní aktualizaci, nakonec je to ale klasická aktualizace, která dělat upgrade systému se vším, co tento proces obnáší.

Tato aktualizace se stejně jako další velké aktualizace šíří ve vlnách, takže je možné, že někteří uživatelé aktualizaci stále nemají dostupnou. Všichni ale mají možnost si pomocí nástroje pro stažení Windows 10 stáhnout buď instalační obrazy (k vypálení nebo na flash disk), případně přímo přes tuto aplikaci vynutit upgrade systému. Jaké jsou ale rozdíly oproti aktualizaci přes Windows Update?

Rozdíly nejsou prakticky žádné. Proces aktualizace pomocí Windows Update je identický s tím, který je vyvolaný ručně ať už z instalačního média (DVD, USB), tak i pomocí aplikace pro stažení Windows 10. Při aktualizaci pomocí Windows Update je na systémovém disku vytvořen adresář $WINDOWS.~BT, který má obsah stejný jako stažené ISO. Jediný rozdíl je v tom, že proces pomocí Windows Update je více automatizovaný. Uživatel nemusí nic vykonávat, nemusí se v ničem rozhodovat, jen potvrdí aktualizaci a vše se provede samo. Při upgrade z aplikace pro stažení Windows 10 nebo z instalačních médií musí uživatel projít několika kroky, které vyžadují jeho interakci, ale samotný proces povýšení systému je identický.

Ani jeden z uvedených procesů nemaže žádná uživatelská data. Vše zůstává, aplikace, data i nastavení jsou nedotčené, stejně tak i aktivace systému zůstává.

V obou případech je na systémovém disku vytvořen adresář Windows.old, který umožňuje návrat k předchozí verzi. Pamatujte ale, že návrat je možný pouze k bezprostředně předchozí verzi systému, tedy po aktualizaci na listopadovou verzi je možné se vrátit k původním Windows 10, nikoliv však již k Windows 7 nebo Windows 8.1, pokud z nich byl systém povýšen na Windows 10.

Mým primárním zaměřením je bezpečnost identit, zařízení a dat v cloudu pomocí služeb, technologií a nástrojů společnosti Microsoft.

Komentáře 0
Nejsou zde žádné komentáře.