Lukáš Beran
Lukáš Beran

Vítejte na mém blogu! Pokud hledáte návody, tipy a triky ze světa IT, jste tu správně. Najdete zde primárně články k produktům a službám Microsoftu, jako například operační systémy, servery, virtualizace, sítě, správa, ale také cloud. Občas přidám i nějaké další zajímavé články.

Březen 2016
PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Rubriky


Hromadná změna licencí v Office 365

Lukáš BeranLukáš Beran

Pokud měníte licenci u uživatelů v Office 365, pravděpodobně to nebudete dělat ručně, hlavně pokud máte víc uživatelů než jen několik málo. Naštěstí existuje velmi elegantní způsob, jak toho docílit automatizovaně pomocí PowerShellu.

Pro použití PowerShellu s Office 365 je potřeba nainstalovat Azure AD modul. Jako první se instaluje Microsoft Online Services Sign-In Assistant, poté se instaluje Azure Active Directory Module for Windows PowerShell.

Nyní se již můžeme připojit k Azure AD. V prvním kroku si uložíme přístupové údaje admin účtu v Azure AD/Office 365:

Nyní se můžeme připojit pomocí uložených přihlašovacích údajů:

Po přihlášení si můžeme pomocí  Get-MsolAccountSku  zobrazit aktivní předplatná s dostupnými a použitými licencemi.

Nyní již můžeme změnit licence u uživatelů, u kterých je chceme změnit. K tomu využijeme PowerShell skript Change Office 365 licenses in bulk, respecting the License Options ze Skript Center. V tomto skriptu si nastavíme z jaké SKU na jakou chceme přecházet (hodí se nám výpis SKU výše) a a můžeme si nastavit, jaké funkce mají být aktivovány nebo například jestli deaktivované funkce ze současného SKU mají zůstat deaktivované i v novém SKU.

Pokud bych ale chtěl převést všechny uživatele z původního SKU na nový SKU a aktivovat jim všechny dostupné funkce, mohu si skript zjednodušit následovně:

Ve skriptu si stačí nahradit proměnné oldLicense a newLicense, kde zadáte jméno tenantu (v mém případě czptsws ) a název SKU (v mém případě jdu z E3 =  ENTERPRISEPACK  na E5 =  ENTERPRISEPREMIUM ). Skript poté můžete jen spustit a zadat přihlašovací údaje správce v Office 365 tenantu.

Mým primárním zaměřením je bezpečnost identit, zařízení a dat v cloudu pomocí služeb, technologií a nástrojů společnosti Microsoft.

Komentáře 0
Nejsou zde žádné komentáře.