Lukáš Beran
Lukáš Beran

Vítejte na mém blogu! Pokud hledáte návody, tipy a triky ze světa IT, jste tu správně. Najdete zde primárně články k produktům a službám Microsoftu, jako například operační systémy, servery, virtualizace, sítě, správa, ale také cloud. Občas přidám i nějaké další zajímavé články.

Duben 2016
PoÚtStČtSoNe
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Rubriky


Zjištění umístění mailboxů v Office 365

Lukáš BeranLukáš Beran

U Office 365, na rozdíl od Azure, není možné vybrat přímo datacentrum, ve kterém budou ležet naše mailboxy. Datacentrum se volí automaticky podle lokace dle IP adresy při vytváření tenantu. Pokud jsme tedy připojeni z České republiky v době vytváření tenantu, máme jistotu, že naše data budou umístěna v regionu Evropy (potažmo Evropské unie kvůli ochraně) a datacentrum bude zvoleno na základě aktuálního vytížení a dostupnosti. V tuto chvíli jsou v globální dostupnosti dvě datacentra v Evropě – v Irsku (Dublin) a v Nizozemsku (Amsterdam), přičemž další datacentra budou spuštěna v budoucnu.

Pro nás to nemusí být nijak důležité, kde jsou naše data umístěna, protože co se týče ochrany dat, pak data nikdy neopustí region Evropské unie a data budou tedy vždy chráněna zákony Evropské unie. Co se týče dostupnosti (potažmo odezvy), tak ani to pro nás nemusí být nijak rozhodující, protože konkrétně v ČR není rozdíl mezi Amsterdamem a Dublinem prakticky nijak patrný, protože v testu odezvy mi vyšlo 60 ms na datacentrum v Dublinu a 62 ms na datacentrum v Amsterdamu. A pokud se budeme připojovat ze světa (například na cestách), využívá se interní systém DNS geolokace, kdy při DNS dotazu se najde nejbližší datacentrum, které váš požadavek zpracuje, a poté se přes vlastní rychlé vyhrazené spojení mezi datacentry pošle komunikace do datacentra, ve kterém fyzicky leží váš tenant. Není třeba se obávat, že by dotaz šel přes mnoho různých poskytovatelů běžnou veřejnou konektivitou, ale dotaz jde z nejbližšího datacentra vyhrazenou vlastní konektivitou přímo mezi datacentry.

Z výše uvedeného je tedy důležité, že pokud jste na cestách mimo svůj region, neměli byste pocítit žádné znatelné zpomalení při komunikaci s Office 365. Důležité je ale pamatovat na to, že pokud nějakým způsobem zamaskujete svoji skutečnou IP adresu (VPN, proxy apod.) a například fyzicky budete v Evropě, ale budete připojeni na US VPN s US IP adresou, pak budete spojeni s US datacentrem a vaše komunikace tedy půjde z Evropy přes VPN do US, kde se spojíte s US datacentrem a to pošle váš požadavek do evropského datacentra, kde fyzicky leží Váš tenant – dotaz tedy půjde zbytečně dlouhou trasu jen kvůli tomu, že jste připojeni s US IP adresou.

Zjištění umístění mailboxů v Office 365

Pokud si chcete otestovat, k jakému datacentru jste připojeni, stačí si pingnout adresu  outlook.office365.com :

Z dotazu vidíte, že jsem připojený k emeaeast datacentru s odezvou 23 milisekund.

Pokud bychom chtěli zjistit, kde přesně se nachází jednotlivé mailboxy v našem tenantu (umístění datacentra i jména severů, na kterých fyzicky mailbox leží), můžeme použít skript Get-MailboxLocations ze skript centra na Technetu.

Otevřeme si PowerShell jako správce a nejprve nastavíme politiku spouštění skriptů na RemoteSigned:

Nyní se již můžeme připojit do našeho tenantu. Jako první si uložíme přihlašovací údaje:

Nyní si vytvoříme spojení s Office 365:

a importujeme si příkazy z tohoto spojení do aktuální session:

Nyní již můžeme spustit stažený skript pomocí  .\Get-MailboxLocations.ps1 a potvrdíme jeho spuštění, i když není vzdáleně podepsaný. Zobrazí se nám výsledek s výpisem datacenter a počtu mailboxů v nich:

Vidím, že mých 9 mailboxů leží na 9 serverech ve 4 datacenterech ve 4 geografických lokacích.

Pokud bychom chtěli vědět, které mailboxy přesně leží ve kterých datacentrech, můžeme si skript upravit následovně:

Výstup pak vypadá následovně:

Mým primárním zaměřením je bezpečnost identit, zařízení a dat v cloudu pomocí služeb, technologií a nástrojů společnosti Microsoft.

Komentáře 0
Nejsou zde žádné komentáře.