Lukáš Beran
Lukáš Beran

Vítejte na mém blogu! Pokud hledáte návody, rady nebo tipy k IT, jste tu správně. Najdete zde převážně články k produktům a technologiím společnosti Microsoft – operační systémy, servery, virtualizace, sítě, správa, ale i cloud. Občas přidám i nějaké jiné další zajímavosti.

Červen 2017
PoÚtStČtSoNe
« Bře Srp »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

Rubriky


Povolení živých migrací mezi Hyper-V servery

Lukáš BeranLukáš Beran

Živé migrace umožňují přesun běžících virtuálních serverů mezi různými Hyper-V hostiteli. Nejedná se o žádný failover ani load balancing, ale o migrace spouštěné administrátorem. Hodí se to v případě, kdy vám například dochází zdroje na některém serveru, vy pořídíte nový server a chcete zatížení rozložit bez výpadku virtuálů, tedy můžete virtuály za běhu zmigrovat z jednoho hypervizoru na jiný.

Povolení živých migrací mezi Hyper-V servery

Živé migrace na Hyper-V jsou ale ve výchozím stavu zakázané. Je tedy potřeba je nejprve povolit. Otevřeme si Hyper-V Manager, označíme si hypervizor, na kterém chceme změnu provést, v pravém menu klikneme na Hyper-V Settings a přepneme se na záložku Live Migrations. Zde povolíme příchozí i odchozí živé migrace (Enable incoming and outgoing live migrations). Volitelně můžeme změnit maximální počet souběžných migrací nebo povolit migrace jen na některých adaptérech.

Povolení živých migrací na Hyper-V

Toto nastavení provedeme na všech hypervizorech, kde chceme používat příchozí nebo odchozí živé migrace.

Spouštění živých migrací odkudkoliv

Po povolení živých migrací můžeme migrace spouštět z cílového serveru. Pokud chceme migrace spouštět z libovolného serveru, třeba z nějaké odděleného management serveru, musíme nastavit Kerberos ověřování a delegace.

V Hyper-V Settings v záložce Live Migrations se přepneme na Advanced Features a přepneme Authentication Protocol na Use Kerberos.

Nastavení Kerberos ověřování pro Hyper-V migrace

Nastavení delegace v AD pro Hyper-V migrace

Aby Hyper-V migrace mohla být spuštěna odkudkoliv, je potřeba nastavit v Active Directory delegace.

V lokálním AD si tedy najdeme daný objekt hypervizoru a dvojklikem otevřeme vlastnosti, kde se přepneme na záložku Delegation. Zde můžeme nastavit delegaci pro libovolnou službu nebo povolit delegace jen pro určité služby nebo objekty z AD.

Delegace pro Hyper-V migrace

Nadšenec do nových technologií se zájmem primárně o technologie a služby společnosti Microsoft. Občasný blogger a cestovatel.

Komentáře 0
Nejsou zde žádné komentáře.